Opiekun w domu pomocy społecznej

Od opiekuna w domu pomocy społecznej jest wymagana odpowiedzialność, troskliwość, dbałość
o bezpieczeństwo podopiecznego. Ważna w wykonywaniu czynności opiekuńczych jest zdolność do empatii, udzielania wsparcia, motywowania, dzielenia się wiedzą.
Czym zajmuje się opiekun w domu pomocy społecznej?
  • Aktywizuje i mobilizuje podopiecznego w zakresie spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań i kontaktów społecznych.
  • Uczestniczy w rehabilitacji i stymulacji rozwoju podopiecznego placówki.
  • Pomaga podopiecznemu w wykonywaniu czynności higienicznych.
  • Dba o higienę podopiecznych niesamodzielnych i chorych.
  • Wspiera podopiecznego w sytuacjach trudnych.
  • Jako absolwent możesz pracować w placówkach pomocy społecznej takich jak:dom pomocy społecznej (całodobowy lub dzienny), warsztaty terapii zajęciowej, oddział rehabilitacji w szpitalu.

Ponadto opiekun może pracować na stanowisku opiekuna w ośrodkach dla bezdomnych, samotnych matek, kobiet w ciąży, gdzie poza opieką pomaga w załatwianiu spraw administracyjno prawnych oraz uzyskaniu podstawowych wiadomości i nabyciu umiejętności.

Absolwenci Proedukacja znajdują zatrudnienie w:

• dom pomocy społecznej (całodobowy lub dzienny),
  • warsztaty terapii zajęciowej,
  • oddział rehabilitacji w szpitalu

Dokumenty niezbędne przy procesie rekrutacji:

• świadectwo ukończenia szkoły średniej
  • dokument tożsamości
  • zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki (skierowanie do lekarza medycyny pracy otrzymają Państwo w momencie zapisu w Sekretariacie Szkoły)

Absolwent Proedukacja - Szkoła Policealna w Katowicach po ukończeniu nauki otrzymuje:

• Państwowe świadectwo ukończenia szkoły policealnej
  • Zaświadczenie o ukończeniu szkoły policealnej
  • Certyfikat kwalifikacji zawodowej (po pozytywnym złożeniu egzaminu)